Σάββατο 23 Ιουνίου 2012

Πάλεψε η Εθνική μας αλλά πέρασαν οι Γερμανοί

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Εθνική ομάδα είπε αντίο στο Euro με ήττα 4-2 από τη Γερμανία.

Μια Γερμανία που αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος για την Εθνική μας στον πιο πολυσυζητημένο δεύτερο προημιτελικό του Euro 2012 !

Μόλις 6 λεπτά κράτησε η χαρά μας για το γκολ του Γιώργου Σαμαρά στο 55 με το οποίο η Εθνική μας είχε ισοφαρίσει το γκολ του Φίλιπ Λαμ στο 39 που είχε ανοίξει το σκορ για λογαριασμό των «πάντσερ».

Στη συνέχεια οι Γερμανοί αύξησαν την πίεσή τους και με γκολ των Κεντίρα, Κλόζε και Ρόις προηγήθηκαν με 4 – 1. Στο 88’ με πέναλτι ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης πέτυχε το δεύτερο γκολ της Εθνικής μας και έκλεισε το σκορ του αγώνα.

Η Εθνική μας προσπάθησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να ισορροπήσει την ασφυκτική η πίεση που ασκούν οι Γερμανοί και να ξεδιπλώσει τις αντεπιθέσεις-σπεσιαλιτέ της.  Το κατάφερε μόνο για το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους …

Σε κάθε περίπτωση η Εθνική φεύγει από τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι και έχοντας πάρει τη θέση της στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Σε αυτές τις δύσκολες ώρες για την πατρίδα μας έδωσε ξανά μεγάλη χαρά.